Ordinace

Aktuální zprávy

Očkování proti černému kašli - jak se k tomu postavit
 

   V celé Evropě dochází k vzestupu výskytu černého kašle. Statistika výskytu je nemálo navýšena sice i aktuálně větším testováním, ale vzestup opravdu nelze zpochybnit.

  Černý kašel je onemocnění nebezpečné především pro zcela malé děti, pro děti do jednoho roku a pro lidi těžce nemocné z jiných důvodů. Pro ostatní je to nemoc protivná, nepříjemná, táhnoucí se, ale jedna z řady jiných respiračních infekcí. Podle statistických dat v průměru každý člověk prodělá černý kašel 3,5 x za život.

   Důrazně bych doporučila očkování těhotným a lidem pohybujícím se v blízkosti velmi malých dětí. Je dobré na očkování myslet již při plánování rodiny a týká se to nejen rodičů ale i například prarodičů. Nyní s ohledem na epidemiologickou situaci bych doporučila i očkování učitelům a vychovatelům ve školkách a školách, v jakýchkoliv dětských zařízeních. Mezi dětmi je výskyt černého kašle vyšší, než  v běžné dospělé populaci.

  Pro všechny ostatní bych při očkování proti tetanu využila možnosti očkovat se kombinovanou vakcínou, či-li očkovat se vakcínou rovnou proti tetanu, záškrtu a černému kašli. Je dobře snášená, jen je potřeba si ji doplatit (cena do 1000 Kč). Očkuje se vždy po 10-15 letech od předchozího očkování.

  Co ale, když jsem relativně zdravý, kolem mě nejsou žádné malé děti a očkování proti tetanu jsem měl třeba před 3 lety? Tady záleží na každém jednotlivci. Určitě se nic hrozného neděje, když se očkovat nenechá, pokud by se ale cítil bezpečněji, může i tak očkování absolvovat a zaplatit si ho kompletně včetně aplikace  (cena do 1100 Kč). Udává se, že 1 očkování chrání přibližně 10 let.

 Samotná vakcína proti černému kašli neexistuje. Kombinované vakcíny proti tetanu, záškrtu, černému kašli a někdy i dětské obrně nejsou nyní v distribuci, objednávku máme a čekáme na dodání (předpokládaná dodávka koncem dubna, začátkem května, ale může se to měnit).

  Máte-li zájem o očkování, můžete se u nás nahlásit, až vakcíny budou, budeme Vás informovat.