Nákup základní výstroje - ABC

Co to je ABC? Je to základní potápěčská výstroj - maska, ploutve a šnorchl. Každý by měl mít svoji vlastní.

Pokud základní výstroj ještě nemáte, můžete je zakoupit v některé z prodejen potápěčského vybavení, vyberte si třeba z tohoto seznamu.

Masku si kupte se silikonovou lícnici, s tvrzeným sklem. Osvědčený a levný model je například Technisub Look - umožňuje i vložení dioptrických skel. Maska se zkouší tak, ze přehrnete řemínek na sklo. Masku přiložte na obličej a lehce nasajte vzduch nosem. Když potom masku pustíte, musí držet na obličeji.

Maska Technisub Look

Šnorchl (dýchací trubici) kupte dle libosti, možná je lepší některý typ s vylévacím ventilem, který Vám usnadní vyfukování vody z trubice. Podle některých teorií byste měli být schopni do trubice tak akorát strčit palec ruky, aby vám vyhověla průměrem.

Různé druhy šnorchlů

Ploutve kupte páskové - tzn. že k nim musíte mít neprenovou botičku. Vhodný a levný typ botiček je MDC.

Neoprenové botičky MDC

Ploutve kupujte až po botičkách. Musíte si oboje vyzkoušet na noze a ploutev musí jít dobře nasadit na botičku a přitom netlačit, ale ani neplandat. Osvědčený a levný model ploutví je SF7. Jsou to ale ploutve trochu tvrdší, takže některým málo trénovaným lidem může vadit plavání s nimi, protože potřebují záběr trochu větší silou - jsou ale díky tomu účinnější. Na druhou stranu je z úspěchem používá i drobná dívka z jednoho z kurzů. Ta má asi 50 kg a 160 cm a nikdy si neztěžovala. Špičkové, ale i se špičkovou cenou, jsou měkké ploutve Mares Planta Quatro.

Ploutve Seaman SF7